KRCHOVKA
KRCHOVKA - pověst
Čte se ve starých zápisech, že mezi Hněvěticemi a Perálcem poraženi byli v roce 1648, loupežní Švédové císařskými, ale nikde se nečte, kde byli pochováni. Roku 1847 nalezena tu obrácená švédská podkova a jméno studánky "Krchovka" ukazuje bezpochyby k tomu, že padlí v té bitce tam na hřbitůvek sněšeni a pochováni.
Ale najdeme hřbitov jejich, jdeme-li po vláknu pověsti, jež se v zdejším okolí vypravuje.
Vlní se zajisté při silnici od Hněvětic na mírném svahu hluboký rybníček s kříšťálovou vodou, kam z Hněvětic vede pěšinka. Hnevětičtí berou tu vodu, jíž dostatek tu jest, neboť prýští třemi mohutnými proudy.
Byla to studánka kdysi s mocným proudem a nové dva prameny vytryskly, když okolní mlynáři jali se ji prohlubovati, chtíce odtud sesíliti vody mlýnské. Zůstalo však na pouhém rybníčku.
Rybníček střechou borovice a stará chalupa, kde říkají "na haltýřích", a luka již jen poblíž začínaje. Zde na těch lukách pochováni byli dle paměti lidové oni loupežní Švédové, zde hřbitov jejich, nebo jak v okolí dosud se říká - k r ch o v.
Ale na Švédy se časem zapomenulo i na hřbitov jejich, a jméno to zůstalo oné zdatné studánce, "Krchovka", onen hluboký rybníček s křišťálovou vodou, v jehož blízkosti jsou luka, kde v posledním roce vojny třicetileté, poslední odpočinek nalezli loupežní Švédové.
/ Z dob šerých a dávných - Pověsti a pohádky ze Skutče a okolí, napsal Antonín Hlinecký/.
V katastrální mapě Perálce z roku 1839 je pod stavením čp. 44 /nedaleko oné Krchovky/, zakreslen větší rybník, který však již neexistuje.
Vzrušující zprava z 19.listopadu 1935, kdy svobodná matka z Hněvětic, utopila v Krchovce svého čtyřletého synáčka, jehož nemanželským otcem byl vojín z Kutřína.
Pramen KRCHOVKY je však o několik desítek metrů dále směrem na Hněvětice a v současné době je zdrojem pitné vody pro Perálec, Hlubokou, Hněvětice a Zderaz.